Turecké hroty

Posted By on 8.9.2010

Turecké hroty.

Jako u většiny hrotů asijské provenience, je i pro turecké typická montáž pomocí řapu. Jedná se patrně o relikt z dob, kdy se šípy dělaly z proutí, nebo bambusu a montáž je pak velmi jednoduchá.

V případě šípu ve své vrcholné podobě, tedy povětšinou ze dřeva borovice, je sice komplikovanější než v Evropě běžná tulejka, ale na druhou stranu má řadu výhod.

Umožňuje tenčí špičku šípu, méně se láme, přenáší velmi dobře otřesy při nárazu dál do těla šípu, má nižší hmotnost a v neposlední řadě vystužuje tenkou špičku šípu.

Poslední jmenovaná vlastnost hrotu s řapem je velmi významná. Příliš tenká špička šípu má totiž nepříjemnou vlastnost, a sice tu, že pokud je šíp během vypouštění příliš tlačen k madlu luku, šíp se při výstřelu neúměrně prohne a chová se jako markantně tvrdší šíp. Je to jeden z důvodů, proč horší střelci bikonické šípy zavrhují (neumí s nimi zacházet), nebo se bojí geometrii šípu příliš měnit. Tlustší šíp je o hodně tolerantnější ke střeleckým chybám.

Co se týče přenášení rázů, v Severní Indii například občas ještě používali kompenzační podložky z měkkých kovů

Při kování hrotu s řapem je v každém případě potřeba používat kvalitní materiál. Jinak bude řap slabý a při nárazu se bude ohýbat.

Rozhodně je potřeba začít kováním samotného hrotu. Pokud začneme řapem, bude tento jednak příliš rychle chladnout a následně se lámat , jednak práce bude trvat déle a jednak je osová korektnost hrotu vůči řapu prakticky neudržitelná.

Na osazení řapu je dobré udělat si přípravek- klapačku- kde jdou čelisti přesně proti sobě. Pokud pracujete sami bez pomocníka, je osazování na hraně kovadliny velice nepřesné a i s pomocníkem vyžaduje značnou zkušenost.Začneme osazením krčku hrotu, potom osadíme řap a na utínce odsekneme tolik, aby mám materiál vystačil na vytvarování řapu. Řap vytáhneme na kulatém nose kovadliny a dotvarujeme na dráze. Lépe se dotvarovává na ostrohranné babce. Přechod z krčku k řapu by neměl být ostrý, jinak se hrot bude po nárazu lámat. Celý výrobek začistíme pilníkem, kdo je šikovný, tak bruskou. V této fázi se dá poměrně dobře upravit hmotnost hrotu. Zkontrolujeme souosost hrotu, zakalíme a popustíme.

Řap by měl být alespoň 5cm dlouhý.

K samotné montáži- Upevněte si vrtačku vodorovně ke stolu a šídlem , nebo nahřátým hrotem si vyznačte střed šípu. Pokud toto neuděláte, vrták si bude hledat cestu nejmenšího odporu a vyvrtat dlouhou díru v ose šípu bude nemožné. Použijte vrták asi o 2/10mm tenčí, než je průměr řapu a za stálého otáčení tlačte šíp proti vrtáku. Pokud budete koukat po šípu, jako při míření, otvor bude pěkně v ose.  Potom si do vrtačky chytnete hrot ( u loveckých a jiných složitých hrotů si budete muset vykovat ještě jeden řap) a  zavrtáte hrot do šípu načisto. Hrot vlepíte do otvoru a špičku šípu omotáte šlachou namočenou v kožním klihu, nebo kvalitním disperzním lepidle. Je to důležité kvůli životnosti šípu. Šlachovou omotávku je možné chránit višňovou kůrou, nebo lakem

About The Author

Comments